Road Races

London Mini Marathon 2015 results

Under 13 Boys ... Regional . Overall . Time
 Tommy Dawson .... 1 .......... 1 ....... 15.42
 Josh Dickinson ...... 3 .......... 3 ....... 16.00
 Luke Stonehewer .. 19 ........ 19 ...... 16.51
 Taylor Hill ............ 20 ........ 20 ...... 16.53
 Scott Nutter ......... 30 ........ 30 ...... 16.59
 Max Burgin ........... 54 ....... 70 ...... 17.57
 Team - 1st .. out of 66 ....... 300

Under 15 Boys ... Regional . Overall ..... Time
 Matthew Merrick .... 1 ......... 1 ...... 15.01
 Alfie Manthorpe .... 17 ....... 17 ...... 15.40
 Toby Osman ......... 24 ....... 24 ...... 15.48
 Joseph Newman B .... 29 ....... 29 ...... 15.51
 Angus McMillan ..... 37 ....... 37 ...... 15.58
 Nathan Smith ....... 40 ....... 40 ...... 16.02
 Team - 4th .. out of 69 ...... 287

Under 17 Boys ... Regional . Overall ..... Time
 James Gormley ....... 2 ........ 2 ...... 14.01
 Jonathan Shields ... 12 ....... 12 ...... 14.48
 Jay Ferns .......... 16 ....... 16 ...... 14.51
 Emile Cairess ...... 17 ....... 17 ...... 14.51
 Cameron Bell ....... 41 ....... 41 ...... 15.25
 Lewis Byram ........ 66 ....... 74 ...... 16.02
 Team - 3rd .. out of 70 ....... 265

Under 13 Girls ... Regional . Overall .... Time
 Elizabeth Wilkinson. 13 ....... 13 ...... 18.04
 Jodie Hill ......... 26 ....... 26 ...... 18.25
 Grace Harris ....... 27 ....... 27 ...... 18.25
 Eve Crownshaw ...... 38 ....... 40 ...... 18.43
 Katie Atkinson ..... 44 ....... 47 ...... 18.49
 Lucie Hall ......... 50 ....... 55 ...... 19.06
 Team - 8th .. out of 66 ...... 303

Under 15 Girls ... Regional . Overall .... Time
 Tilly Simpson ....... 2 ........ 2 ...... 16.40
 Amelia Lancaster .... 12 ...... 12 ...... 17.28
 Mya Taylor .......... 33 ...... 36 ...... 18.14
 Emily Simpson ....... 40 ...... 44 ...... 18.27
 India Elliott ....... 55 ...... 66 ...... 18.52
 Stella Cross ........ 59 ...... 76 ...... 19.06
 Team - 5th ... out of 72 ...... 296

Under 17 Girls ... Regional . Overall ..... Time
 Millie Howard ....... 11 ....... 11 ...... 17.02
 Mary McCarthy ....... 28 ....... 28 ...... 17.32
 Emma Clapton ........ 42 ....... 42 ...... 18.02
 Beth Oates .......... 45 ....... 45 ...... 18.07
 Lucy Byram .......... 58 ....... 60 ...... 18.31
 Erica Byram ......... 59 ....... 63 ...... 18.35
 Team - 8th ... out of 70 ...... 248
 ____________________________________________________________________________________


London Mini Marathon 2014 Results
Under 13 Boys … Regional Overall . Time
Elliot Hutchinson …. 5 …….. 5 …… 16.09
Matthew Hill ……… 15 …… 15 ….. 16.51
Luke White ……….. 22 …… 22 ….. 17.04
Josh Dickinson …… 24 …… 24 ….. 17.08
Luca Parker ………. 26 …… 26 ….. 17.10
David Byrne ……… 28 …… 28 ….. 17.13
…………….. Out of 68 …… 285
Team 3rd

Under 15 Boys … Regional Overall . Time
Tyler Hutchinson … 22 ……… 22 ……. 15.46
Cameron Bell ……… 23 …..… 23 ……. 15.54
Alfie Manthorpe ….. 44 …….. 44 ……. 16.16
Robbie Brown …….. 46 …….. 46 ……. 16.17
Joe Massingham …. 56 …….. 56 ….… 16.32
Kane Smith …………. 69 …….. 86 …… 17.12
……………..….. out of 72 ……. 289
Team 10th

Under 17 Boys …. Regional Overall . Time
James Gormley …… 5 ……… 5 …… 14.37
Emile Cairess …….. 12 ……. 12 ….. 14.47
Jay Ferns …………. 18 ……. 18 ….. 14.54
Jonathan Shields … 29 ……. 29 ….. 15.06
Josh Schofield ……. 37 ……. 38 ….. 15.17
Josh Naisbitt ……… 46 ……. 47 ….. 15.26
……………… out of 71 …… 275
Team 3rd

Under 13 Girls … Regional Overall . Time
Tilly Simpson ……… 4 …….. 4 …… 17.34
Elizabeth Wilkinson. 10 …… 10 ….. 17.54
Ana Garcia ……….. 11 ……. 11 ….. 17.55
Katie Atkinson …… 34 ……. 36 ….. 18.50
Mya Taylor ……….. 40 ……. 43 ….. 18.57
Jasmine Kent …….. 43 ……. 48 ….. 19.01
……………… out of 65 …… 291
Team 3rd

Under 15 Girls …. Regional Overall . Time
Eleanor Robinson … 11 …… 11 ….. 17.25
Alice Moore ……….. 19 …… 19 ….. 17.36
Emma Clapton ……. 23 …… 23 ….. 17.41
Amelia Lancaster …. 30 …… 30 ….. 17.54
Victoria Merrick …… 41 …… 42 ….. 18.30
Erica Byram ……….. 45 …… 46 ….. 18.41
………………. out of 71 …… 282
Team 5th

Under 17 Girls …. Regional Overall . Time
Christiana Pain …… 22 …… 22 ….. 17.39
Annabelle Mason …. 23 …… 23 ….. 17.41
Eleanor Curran …… 30 …… 32 ….. 17.50
Anina Atkinson …… 37 …… 40 ….. 18.18
Mia Moore …………. 45 …… 51 ….. 18.39
Charlotte Slack …… 56 …… 72 ….. 19.14
………………..out of 71 …… 270
Team 7th
__________________________________________________________________________________________
London Mini Marathon 2013 Results
Under 13 Boys … Regional Overall . Time
Alfie Manthorpe ……… 8 ………. 8 ….. 16.40
Julian Slater ……….. 22 ……. 22 ….. 17.12
James Lund ………… 36 ……. 36 ….. 17.30
Matthew Merrick ……. 37 ……. 38 ….. 17.35
Nathan Smith ……… 40 ……. 43 ….. 17.43
Joseph Ambler …….. 51 ……. 71 ….. 18.18
…………… Out of …. 64 ….. 299
Team 7th

Under 15 Boys … Regional Overall . Time
Jonathan Shields ……. 8 ………. 8 …… 15.36
Emile Cairess ………… 9 ………. 9 …… 15.38
Joshua Schofield …… 11 ……. 11 …… 15.40
Tyler Hutchinson ……. 15 ……. 15 ….. 15.47
Lewis Byram ……….. 23 ……. 23 ….. 15.58
Robert Etherington … 49 ……. 59 …… 16.28
……………..out of ….70 …… 298
Team 2nd

Under 17 Boys …. Regional Overall . Time
James Hall …………. 14 …….. 14 ….. 14.54
Josh Naisbitt ………. 32 …….. 32 ….. 15.12
Luke Cotter ……….. 36 …….. 36 ….. 15.24
Ben Pye ……………. 37 ……… 37 ….. 15.26
Jack Catterall ………. 39 ……… 39 …… 15.27
Max Wharton ……… 43 ……… 43 ….. 15.30
……………. out of … 70 ……. 271
Team 8th

Under 13 Girls ….. Regional Overall . Time
Amelia Lancaster ….. 7 ………… 7 ……. 18.04
Emily Simpson …….. 15 ………. 15 ….. 18.24
Mariella deLara …….. 22 ………. 22 ….. 18.43
Alice Moore ………. 26 ………. 28 ….… 18.52
Victoria Merrick …… 32 ………. 34 …… 19.03
Amy Francis ……….. 54 ………. 83 …… 20.11
………….. out of … 66……… 300
Team 3rd

Under 15 Girls ….. Regional Overall . Time
Emma Clapton ……… 13 ………. 13 …… 17.39
Olivia Sykes ………. 20 ………. 20 …… 18.00
Mary McCarthy …….. 40 ………. 40 …… 18.43
Mia Moore …………. 43 ………. 43 …… 18.46
Lucy Robinson ……… 54 ………. 56 …… 19.04
Isabel Starkey ……… 62 ………. 65 ….. 19.17
…………… out of … 72 ……… 295
Team 9th

Under 17 Girls ….. Regional Overall . Time
Annabel Mason ……… 2 ………… 2 ……. 16.28
Bronwen Owen ……… 3 ………… 3 ……. 16.28
Katy Wood ………… 10 ……… 10 ….… 17.28
Georgia Malir ………… 14 ……… 14 ……. 17.33
Eleanor Curran ….….. 41 ……… 42 ……. 18.27
Rebecca Firth ………. 46 ……… 48 ……. 18.47
………….. out of …. 70 …….. 263
Team 1st
______________________________________________________________________________________
Northern Road Relay, Leigh, 2012
Under 15 Boys – 1st – Ben Lewis 9.40 , Robbie Brown 10.03 , Josh Schofield 9.46
Under 17 Women – 4th – Katy Wood 11.53 , Connie O’Neill 13.19 , Kate Harris 12.51
Under 15 Girls – 11th – Ella Eadon 11.02 , Nicole Grenier 12.04 , Rowan Palmour 12.53
___________________________________________________________________
London Mini Marathon 2012 Results
……………….. Regional Overall Time
Fergus Roberts ….. 7 …….. 7 …. 14.53
Daniel Overin ….… 17 …… 17 …. 15.10
James Hall ……….. 26 ……. 26 …. 15.21
Tom Bains ……….. 29 ……. 29 …. 15.25
Bertie Houghton . 47 ……. 50 …. 15.51
Jerome Castelow. 65 ……. 85 …. 16.33
………….. out of 71 ….. 293

……………….. Regional Overall Time
Josh Naisbitt …….. 21 ……. 21 …. 15.58
Emile Cairess ….…. 24 ……. 24 …. 16.01
Joshua Schofield . 30 ……. 30 …. 16.06
Lewis Byram ……… 41 ……. 41 …. 16.27
Jonathan Shields . 47 …… 49 .…. 16.35
Ben Lewis …………. 54 ……. 60 …. 16.44
…………… out of 70 …… 313

…………………. Regional Overall Time
Robert Etherington 9 ……….. 9 …. 17.08
Alfie Manthorpe .. 17 ……… 17 …. 17.23
Tyler Hutchinson . 19 …….. 19 …. 17.23
Seth Waterman … 24 ……… 24 …. 17.28
Robbie Brown …… 35 ……… 40 …. 17.56
Billy Dawson …….. 47 …….. 57 …. 18.19
…………… out of 65 …….. 304

…………………. Regional Overall Time
Fiona Bell …………. 22 ……… 22 …. 18.07
Dani Braithwaite . 25 ……… 25 …. 18.14
Hannah Brown …. 32 ……… 32 … 18.24
Emma Megarry …. 35 …….. 35 .… 18.29
Georgina Malir ….. 48 …….. 48 …. 19.07
Beth Ansell ………. 63 …….. 69 …. 19.45
………….. out of 72 ……. 280

………………… Regional Overall Time
Annabel Mason ……..1 ………. 1 …. 16.28
Bronwen Owen ……. 3 ………. 3 …. 16.46
Rebecca Firth ……. 37 ….…. 37 …. 18.43
Louise Taylor ……… 46 …….. 49 …. 18.54
Molly Traviss ……… 56 ……… 64 …. 19.24
Charlotte Slack …. 57 ……… 65 …. 19.28
…………… out of 71 ……. 307

………………… Regional Overall Time
Imani Wilson …….. 18 ……… 18 …. 18.48
Olivia Sykes ………. 29 …….. 29 …. 19.09
Mary McCarthy …. 34 ….…. 34 …. 19.16
Emma Clapton …… 37 …….. 39 …. 19.24
Nicole Grenier …… 44 …….. 48 …. 19.42
Sarah Pickering … 59 ……… 83 …. 20.40
………….. out of 65 ……. 314
____________________________________________________________________________________________
Ripon Jolly Holly 2011 – approx 10K of mud and hills. 414 finished.
Acorn Ladies won the Team prize.
Andy Normandale 3rd overall (at age 55, amazing result) – 37m 36
Becky Penty 4th, 1st Lady – 37m 52
Mike Raynes 15th – 39m 53
Matt Rylatt 73rd – 44m 52
Heather Tuffs 89th, 9th Lady – 46m 13
Mark Estienne 95th – 46m 44
Dave Paver 169th – 51m 28
Helen Spring 180th, 35th Lady – 52m 18
Laura Eden 192nd, 41st Lady – 53m 08
Claire Stringer 238th – 55m 42
David Elliott 292nd – 59m 52
___________________________________________________________________________________________
London Mini Marathon 2011 – Yorkshire & Humberside results

1 Joshua Schofield .. 16.09
5 Lewis Byram …….. 16.30
20 Jonathan Shields . 17.10
31 Emile Cairess …… 17.25
51 Aaron Kettlewell .. 18.02
57 Ben Read ……….. 18.13
304

8 James Hall ……….. 15.48
9 Max Wharton ……. 15.49
24 Andrew Smith ….. 16.06
34 Will Smith ………. 16.12
44 Jerome Castelow . 16.26
59 Thomas Blanchard 16.44
290

5 Marc Scott ………. 14.51
15 Sam Kerfoot-R …. 15.06
39 James Lamswood . 15.41
69 Matthew O’Connor 16.19
88 Jake Worton ……. 16.41
150 Steven Eastwood 18.16
251

20 Megan Berriman .. 18.32
21 Mary McCarthy … 18.39
22 Imani Wilson ……. 18.40
34 Chloe Fitton ……. 19.01
54 Mia Moore ………. 19.37
60 Molly Traviss …… 19.46
295

1 Bronwen Owen ….. 16.54
4 Natalia Hackett …. 17.07
9 Annabel Mason ….. 17.38
34 Gemma Keir …….. 18.43
53 Rebecca Firth ….. 19.11
85 Louise Taylor …… 20.11
282

17 Fiona Bell ……… . 17.43
28 Natasha Hatswell. 18.02
29 Caroline Lambert . 18.02
30 Hannah Brown …. 18.03
36 Sally Smith …….. 18.19
48 Dani Braithwaite . 18.42
238
______________________________________________________________________________________________
London Mini Marathon 2010. Results are from all runners in the race.

15 AbbyMae Parkinson – 18.53
23 Jess Isaacs – 19.15
29 Mia Moore – 19.39
32 Molly Traviss – 19.43
66 Maisie Elliott – 20.37
68 Chelsea Walker – 20.41

2 Katy Wood – 17.13
5 Natalie Hackett – 17.49
11 Jessica Lonsdale – 18.03
23 Dani Braithwaite – 18.37
35 Emma Megarry – 18.54
DNF Rebecca Firth

12 Jenny Walsh – 17.29
24 Sally Smith – 17.49
30 Fiona Bell – 18.04
40 Keziah Paxton – 18.23
63 Alex Bell – 18.57
72 Becky Mills – 19.21

2 Lewis Byram – 17.03
5 Shane Hicks – 17.16
12 Michael Adlard – 17.38
19 Sam Convery – 17.57
49 Dominic Owens – 18.43
76 Andrew Hess – 19.12

8 Will Smith – 16.15
9 Jack Robertson – 16.26
30 James Hall – 16.58
66 Liam Stedman – 17.40
70 Thomas Blanchard – 17.44
84 Luke Cotter – 18.03

6 Gordon Benson – 14.50
19 Marc Scott – 15.05
26 Michael Wood – 15.15
51 Max Kaye – 15.40
60 Fergus Roberts – 15.50
66 Ben Marriott – 15.56
__________________________________________________________________________________________
Ripon Jolly Holly 2009, very icy! York Acorn and N Yorks Schools results
9 Andy Normandale – 1st Over 50
10 Dan Cheeseman
11 Becky Penty – 1st Lady
14 Caroline Lambert – 2nd Lady
28 Shaun Lawson
50 Mike Hetherton – 1st Age 60 to 64
57 Heather Tuffs – 7th Lady
62 Carol Dixon – 8th Lady, 1st Over 45
63 Kezia Paxton – 9th Lady
70 Issy Rowe – 10th Lady
82 Matt Rylatt
90 Jo Ellerton – 12th Lady
103 Angela Peace – 14th Lady
120 Becky Turner – 16th Lady
158 Susanna Dale – 28th Lady
166 Emma Taylor – 32nd Lady
171 Charlotte Mason – 34th Lady
174 Carolina Blane – 35th Lady
177 Adrian Brown
183 Debra Howell – 37th Lady
189 Martin Skelton
440 finished.

Ladies Team –
York Acorn 1 + 7 + 8 = 16
Harrogate 10 + 14 + 16 = 40

Fun Run –
Georgia Pipes 1st overall, Tyler Hutchinson 2nd, Jade Hutchinson 3rd.
____________________________________________________________________
Northern Road Relay –
Under 13 were 20th – 50 started, 41 finished.
R Palmour 11m 26 (13) , G Fenny 13m 25 (26) , K Holmes 12m 12 (20)

Under 15 were 16th – 41 started, 33 finished
C O’Neill 11m 37 (27) , K Harris 11m 48 (24) , S Botterill 11m 39 (16)

Under 17 were 15th – 24 started, 17 finished. Longer lap than above.
C Mason 12m 29 (11) , B Yeldon 13m 58 (17) , S Dick 14m 07 (15)
_____________________________________________________________________________________________
Great North Run – 37500 finished
Mike Raynes 94th, 78m 43s
Mark Harney 278th, 85m 58s
Steve Collett 772nd, 92m 07s
Angela Peace 3690, 1h 44m 45s
Dave Paver 5176, 1h 48m 44s
__________________________________________________________________
Jane Tomlinson York 10K, 3850 ran
Iain Lynn 3rd, 35m 15
Becky Penty 1st Lady, 7th, 35m 48
Mike Raynes 10th, 36m 06
Steve Simpson 17th, 37m 22
Kezia Paxton 3rd Lady, 31st, 39m 13
Dave Botterill 49th, 40m 25
Charlotte Mason 6th Lady, 82nd, 42m 09
Cassie Thomas 23rd Lady (Chip times), 324th, 46m 05
Becky James – 52 mins.
_______________________________________________________________________________________________
London Mini Marathon 2009, Yorkshire & Humberside results
Overall … Regional
2 …………… 2 …. Natalia Hackett – Hallamsh
7 …………… 7 …. Ellie Wilson – KUH
15 ………… 15 …. Abby-Mae Parkinson – Bradford GS
29 ………… 29 …. Emma Megarry – Wetherby
38 ………… 38 …. Gemma Keir – Leeds C
41 ………… 40 …. Katie Norris – KUH
306 ran ….. 65 ran …. Team 1st

Overall … Regional
7 ………….. 7 ….. Katy Wood – York
24 ………… 24 …. Matilda Lowther – Cumbria
40 ………… 38 …. Fiona Bell – Hallamsh
48 ………… 44 …. Jessica Lonsdale – KUH
49 ………… 45 …. Sally Smith – Wakef
83 ………… 60 …. Bethany Ellis – Spen
300 ran …. 69 ran …. Team 7th

Overall … Regional
22 ………… 22 …. Stephanie Burns – Rotherham
39 ………… 37 …. Rebecca Lambson – Skipton
49 ………… 46 …. Alex Bell – Pudsey
54 ………… 51 …. Carly Robertson – Bingley
55 ………… 52 …. Calli Thackery – Hallamsh
71 ………… 59 …. Robyn Lanceley – Rotherham
300 ran …. 66 ran …. Team 9th

Overall … Regional
5 ………….. 5 ….. Daniel Franks – Wakefield
9 ………….. 9 ….. William Smith – Wharfedale
10 ………… 10 …. Liam Stedman – Spenborough
40 ………… 37 …. Michael Callaly – Wakefield
41 ………… 38 …. Robert Scarborough – Scarborough
74 ………… 52 …. Robert Bentham – Rotherham
300 ran …. 61 ran …. Team 3rd

Overall … Regional
4 ………….. 4 ….. Gordon Benson – Leeds City
5 ………….. 5 ….. Elliot Todd – Leeds City
6 ………….. 6 ….. Edward Hester – Halifax
8 ………….. 8 ….. Fergus Roberts – Richmond & Z
11 ……….. 11 …. Thomas Traviss-Pollard – Holmf
121 ………. 65 …. Luke Cotter – Rotherham
300 ran …. 68 ran …. Team 1st

Overall … Regional
18 ………… 18 …. Thomas Crowley – Bingley
32 ………… 32 …. Danny Schofield – Scarborough
46 ………… 45 …. Yasin Mohammed – Sheffield RC
49 ………… 48 …. Joshua Schofield – Scarborough
50 ………… 49 …. Michael Wood – Leeds City
61 ………… 56 …. Danny Collins – Scarborough
300 ran …. 69 ran …. Team 9th
_____________________________________________________________________________________________
Ripon Jolly Holly Jog results 2008
4 Andy Normandale . 37.29 – 1st Over 50
8 Mike Raynes …….. 39.15
13 Chris Alder …….. 39.56
15 Becky Penty …… 40.13 – 1st Lady
20 Dawn Gibbs ……. 41.37 – 3rd Lady, 1st Veteran
35 David Muckersie . 42.50
37 Andrew Blades … 42.51
41 Phil Paxman ……. 43.05 – 1st Over 55
52 Emma Willits …… 43.54 – 7th Lady, 1st Under 21
67 Matt Rylatt ……. 45.16
85 Katie Mellor ……. 46.22 – 14th Lady, 3rd Under 21
87 Vicky Needham .. 46.32 – 15th Lady, 4th Under 21
88 Charlotte Mason . 46.33 – 16th Lady, 5th Under 21
115 Jo Ellerton ……. 47.42 – 23rd Lady
171 Dave Paver …… 49.58
194 Debra Howell …. 51.18
215 Lauren Mason … 53.09
249 Alison Blackler … 54.51
272 Susanna Dale …. 55.43
286 Martin Skelton … 56.26
322 Brendan Carty … 58.36
417 Adrian Brown ….. 66.07
471 finished
Acorn were 1st Mens Team, 1st Ladies team, Ladies B were 3rd team.
In the Fun Run, Georgia Pipes was 1st Girl, Laura Pipes was 4th Girl.
_______________________________________________________________________________________________
Acorn were 46th in the National 12 Stage relay at Sutton Park, April 2008
Andy Hilton (33) 28:26 – Mike Raynes (47) 17:40 – James Metcalfe (41) 29:34
Mike Hattan (42) 17:15 – Piran White (43) 31:05 – Mark Harney (42) 17:44
Mark Metcalfe (39) 29:19 – Tom Vale (42) 20:20 – Steve Simpson (43) 32:43
Jerry Barnes (43) 19:43 – Mark Dowson (47) 33:22 – Gavin Bannister (46) 18:25
_______________________________________________________________________________________________
London Mini marathon results – Full results http://london-marathon.co.uk
then 2008 Results, then mini marathon on top right.
County Overall …………………… Time
27 —— 31 —— Danny Schofield 15.26
41 —— 55 —— Iain Lynn 15.49
55 —— 76 —— Andrew Mason 16.13
56 —— 77 —— Danny Collins 16.13
58 —— 79 —— Sam Hutchinson 16.17
64 —— 88 —— Kieran Smith 16.28
77 ran — 313 ran — 10th County

County Overall …………………… Time
12 —— 15 —— Fergus Roberts 16.29
16 —— 19 —— Marc Scott 16.40
26 —— 32 —— Josh Schofield 16.50
40 —— 50 —— Matthew Hipkin 17.15
43 —— 53 —— George Robinson 17.18
46 —— 57 —— Faisal Ismail 17.23
75 ran — 307 ran — 4th County

County Overall ……………………… Time
19 —— 23 —— Jack Beetham 18.10
21 —— 26 —— Robert Scarborough 18.16
37 —— 46 —— William Spencer 18.40
55 —— 81 —— Joseph Smith 19.24
61 —— 61 —— Sam Calvert 19.38
65 —— 100 —– Liam Green 19.40
73 ran — 315 ran — 6th County

County Overall……………………. Time
6 ——- 6 ——- Vicky Graves 17.08
39 —— 47 —— Jodie Spencer 18.46
49 —— 59 —— Claire Lilley 19.01
61 —— 81 —— Katherine Coupland 19.39
64 —— 90 —— Jenny Parker 19.59
66 —— 96 —— Alex Wheatman 20.16
——— 57 —— Phillipa La Rosee 18.58
77 ran — 310 ran — 7th County

County Overall …………………….. Time
43 —— 53 —— Grace Rodgers 19.17
44 —— 54 —— Kezia Paxton 19.18
47 —— 57 —— Caroline Lambert 19.20
56 —— 70 —— Harriet Makin 19.39
62 —— 79 —— Charlotte Mason 19.47
69 —— 97 —— Emily Robinson 20.12
76 ran — 304 ran — 8th= County

County Overall …………………….. Time
12 —— 12 —— Dani Braithwaite 19.01
23 —— 28 —— Harriet Smail 19.33
25 —— 30 —— Jaye Riley 19.42
32 —— 38 —— Katy Wood 20.02
39 —— 47 —— Lauren Bird 20.20
53 —— 68 —— Georgia Birley 21.00
75 ran — 312 ran — 4th County
______________________________________________________________________________________________
Ripon Jolly Holly 2007 results – 470 ran. Becky, Dawn and Angela win Team event.
Andy Normandale 10th in 37m 00 – 2nd Veteran 45
Becky Penty 1st Lady, 17th overall, 38m 32
Dawn Gibbs 3rd Lady, 37th overall, 41m 03
Mark Harney 46th, 41m 39 ……………………….. Kathy Van Hee 9th Lady, 64th overall, 42m 59
Steve Collett 80th, 43m 52 ………………………. Angela Peace 12th Lady, 87th overall, 44m 29
Katie Mellor 19th Lady, 122nd overall, 47m 10 … David Elliott 148th, 48m 49
Mick East 150th, 48m 57 …………………………. Aimee Collett 36th Lady, 50m 37
Lauren Mason 38th Lady, 193rd, 51m 02 ………. Susanna Dale 40th Lady, 199th overall, 51m 20 .
Dave Paver 200th, 51m 23 ……………………….. Katie Hunter 285th, 55m 41
Charlotte Mason was 2nd Girl, 5th overall, in the Fun Run
_____________________________________________________________________________________________
Handicap results from York on 6 April – 3 miles.
…. Name …………… Finish – H’cap = Actual
1 Kate Harris………… 22.04 – 0.00 = 22.04
2 Kezia Paxton ……… 22.08 – 2.00 = 20.08
3 Harriet Smail ……… 22.18 – 2.00 = 20.18
4 Saffron Botterill ….. 22.28 – 2.00 = 20.28
5 Bobby Scarborough. 22.28 – 3.00 = 19.28
6 Karen Wood ………. 22.32 – 3.10 = 19.22
7 Kieran Smith ……… 22.35 – 5.20 = 17.15
8 Vicky Needham …… 22.39 – 2.20 = 20.19
9 Will Spencer ………. 22.43 – 3.10 = 19.33
10 Jonathan Smail ….. 22.55 – 2.00 = 20.55
11 Katy Wood ………. 23.22 – 2.20 = 21.02
12 Zoe Robson ……… 23.40 – 0.50 = 22.50
13 Joseph Smith ……. 23.45 – 3.20 = 20.25
14 Charlotte Mason … 23.51 – 2.50 = 21.01
15 Lauren Bird ………. 23.58 – 1.50 = 22.08
16 Alice Carty ……….. 24.10 – 2.00 = 22.10
17 Emily Simpson ……. 24.29 – 1.00 = 23.29
18 Angela Tooby-Smith 24.47 – 3.20 = 21.27
19 Lauren Mason ……. 25.18 – 2.00 = 23.18
______________________________________________________________________________________________
Acorn Men 43rd of 66 finishers in National 12 Stage Relay. April 2007
Hywel Care (9) 26:52 , Jerry Barnes (51) 19:16
Mike Raynes (56) 31:36 , Martin Kirby (56) 17:27
Mark Metcalfe (53) 29:58 , Mark Harney (51) 17:57
Phil Graves (52) 31:50 , Dan Isherwood (52) 17:47
Andy Hilton (45) 28:18 , Steve Simpson (45) 17:13
A Normandale (45) 30:50 , Piran White (43) 16:15
______________________________________________________________________________________________
Acorn Men 17th in Northern Road Relay – qualify for National Final
Andy Hilton (3) 20:17 – Dan Isherwood (15) 11:51 – Mark Harney (20) 11:59
Mark Metcalfe (19) 22:31 – Andy Burt (21) 11:14 – Martin Kirby (19) 11:43
Hywell Care (16) 20:36 – Mike Raynes (17) 11:27 – Steve Simpson (17) 11:41
Paul Goble (17) 23:11 – Andy Normandale (17) 11:04 – Andy Nesom (17) 11:29
____________________________________________________________________
Ripon Jolly Holly 10K 2006 – very muddy. 528 finished. Ladies Team 1st.
9 Andy Normandale – 36m 42 – 1st Over 50
16 Becky Penty – 38m 06 – 1st Lady
33 Jerry Barnes – 40m 40
41 Mike Hetherton – 41m 07 – 1st Over 60.
42 Dawn Gibbs – 41m 11 – 3rd Lady
57 Phil Paxman – 42m 15
68 John Booth – 42m 55
73 Emma Willits – 43m 15 – 8th Lady, 2nd Under 21
79 Angela Peace – 43m 38 – 9th Lady
88 Vicky Needham – 44m 09 – 12th Lady, 3rd Under 21
89 Richard Needham – 44m 10
124 Leola Cruden-Smith – 46m 03 – 16th Lady, youngest runner.
125 Dave Paver – 46m 05
166 Martin Skelton – 47m 46
213 Kathy Van-Hee (ex Nestle) – 50m 01
341 Neil Hunter – 57m 09
_________________________________________________________________________________
National Road Relay, Sutton Park, Under 17 team were 22nd of 38 finishers (54 started)
V Needham 14m 46 (16th), S Hunter 16m 21, K Hunter 17m 11
___________________________________________________________________________
Great North Run 2006
Nina Griffith, …. 1h 25m 36s, 327th overall, about 36th lady (11th in mass race)
Becky Penty, … 1h 26m 45s, 388th overall, about 40th lady (14th in mass race)
Nicola Timmins, . 1h 37m 16s, 1585th
Angela Peace, .. 1h 46m 00s, 3927th
Susanna Dale, .. same as Angela.

Mark Harney, …. 1h 25m 50s, about 350th.
Dave Paver, ….. 1h 39m 28s, 2057th
This was Dave’s 1000th race since started recording in 1980!
_______________________________________________________________________________________________
London Marathon results 2006 – see http://london-marathon.co.uk
Dawn Gibbs 2h 58m 04, 60th lady, 1st Over 50
Jo Ellerton 3h 13m 26s 208th lady,
Becky Penty 3h 40m 00s, 917th lady,
Nicola Timmins 3h 43m, about 1080th lady,
Susie Grindley 3h 53m 41s, 1572nd lady,
Angela Peace 4h 17m 54s, 3130th lady – over 10,000 women ran
______________________________________________________________________________________________
Ripon Jolly Holly Jog 2005 – 10K, hilly and muddy / slippery in places. 380 ran.
Andy Normandale was 9th overall, 2nd Over 45, in 36m 36s
Nina Griffith was 1st Lady, 16th overall, in 37m 57s
Claire Duck was 4th Lady, 1st Under 21, 29th overall, in 39m 36s
Dawn Gibbs was 5th Lady, 1st Over 45, 31st overall, in 39m 42s
Becky Penty was 7th Lady, 40th overall, in 40m 40s
Jo Ellerton was 10th Lady, 2nd Over 35, 47th overall, in 41m 34s
Karen Wood was 11th Lady, 3rd Over 35, 51st overall, in 42m 14s
Charlotte Maxted was 23rd Lady, 117th overall, in 46m 18s
Susanna Dale was 25th Lady, 140th overall, in 47m 42s
Nicola Timmins was 27th Lady. 152nd overall, in 48m 39s
_______________________________________________________________________________________________
Great North Run 2004 – times from the start line.
Trevor Davies … 1h 31m , 709th
Dave Paver …… 1h 34m 36s , about 1100th
Jo Davies ……… 1h 34m 53s , 1132nd
Steve Collett …. 1h 41m , 2502nd
Kathy Van Hee .. 1h 44m , 3022nd – 11th Under 21, about 240th Lady
Susanna Dale …. 1h 44m , 3281st – about 270th Lady
Angela Peace …. 1h 45m , 3570th – 7th Under 20, about 305th Lady
Nicola Timmins .. 1h 46m , 3898th – about 340th Lady
Diane Davies …. 1h 49m
Louisa Banfield .. 1h 50m , 5308th – about 510th Lady
Jackie Collett …. 1h 58m , 10178th

Lady positions are in the Main race, and don’t include 40 in the elite race.